Stintapūkis – „bumbinimo” šventė Kuršių Nerijoje

Stitnų žvejyba ant Kuršių marių Žiūrėti galeriją

Stintapūkis – „bumbinimo” šventė Kuršių Nerijoje pirmą kartą buvo surengta 2012 metais. Šventės pagrindinis akcentas, kaip ir „Palangos stintoje“, agurkais kvepianti žuvis – Stinta. Ir tradicinis šios žuvies poledinės žvejybos būdas „bumbinimas”. Šventė vyksta visose Kuršių Nerijos gyvenvietėse, pagrindiniai šventės renginiai – Nidoje.

Stintapūkio pavadinimo kilmė

Šventės pavadinimas kilęs nuo žodžių junginio stinta ir pūki. Frazė buvo naudojama senovėje, norint privilioti žuvis į po ledu nuleistus tinklus. Žvejai įleisdavo vieną lentos galą į eketę po ledu, o kitą galą ritmingai daužydavo į ledą ir dainuodavo „stinta-pūki, stinta-pūki, stinta….“. Sakoma, kad žuvys pajausdavo po ledu sklindančias garso bangas, kas jas priviliodavo arčiau ekečių ir jos patekdavo į žvejų tinklus.

„Bumbinimas”

Toks žvejybos būdas vadinamas „bumbinimu|, kitaip žinomas kaip pabaidų žvejybos metodas. Šio žvejybos būdo pradžia siekia labai tolimus laikus. Kai kuriuose šaltiniuose galima aptikti informacijos, jog Bumbinimas buvo dar Ordino laikais, o jau 1510 metais uždraustas. Kiti šaltiniai teigia, jog metodas atsirado maždaug XIX amžiaus pabaigoje, ši nuomonė yra populiariausia.

Taigi ir kasmetinėje Kuršių Nerijos šventėje „Stintapūkis“, jei leidžia oro sąlygos, vyksta žvejyba senuoju „bumbinimo” būdu, sutraukianti begales smalsuolių.

Stintapūkio pramogos

Kiekvienais metais Stintapūkio šventės metu Neringos miesto savivaldybė svečius į Kuršių Neriją, kviečia atvykti nemokamai – nėra renkama vietinė rinkliava už įvažiavimą į Kuršių Neriją.

Atvykę svečiai, tikrai atranda ką veikti. Tradicinėje mugėje galima įsigyti tiek rūkytos žuvies, tiek šviežiai keptų stintų. Ne žuvies mėgėjai mugėje gali paragauti kitų gurmaniškų ir paveldo patiekalų, įsigyti įvairių suvenyrų. Be šviežios žuvies ir mugės, svečių kasmet laukia edukaciniai renginiai, kuriuos organizuoja Nidos bendruomenė. Juose pristatomi kuršiški ir žvejų papročiai, mokomasi šokti liaudiškus šokius. Šventėje skamba vietinių ir ne tik folkloro kolektyvų dainos. Jau kelis metus iš eilės „Stintapūkis“ džiugina pirties mėgėjus, jie gali pasikaitinti, specialiai ant Kuršių marių kranto įrengtoje pirtelėje.

Tradicinių „Stintapūkio“ pramogų sąrašas:

  • Žūklės varžybos;
  • Parodomoji žvejyba, senuoju bumbinimo būdu;
  • Ledrogių čempionatas;
  • Stintapūkio vaišės;
  • Įvairių ansamblių ir atlikėjų pasirodymai;
  • Neringos paveldo pristatymas;
  • Kiti renginiai ir pramogos.

Stintapūkis 2024

Šiemet (2024 metais) , šventė įvyks vasario dienomis 16-18.  Išsamią šventės programą rasite čia

Stintapūkis 2024

Parašykite komentarą