Šimtmečio giraitės sodinimas Neringoje

Šimtmečio giraitės sodinimas Neringoje Žiūrėti galeriją

Šimtametė tradicija

Šimtmečio giraitės sodinimas Neringoje Kovo 25-ąją. Neringa kviečia savo gyventojus ir kurorto svečius prie Juodkrantės. Kviečiama su tikslu prisidėti prie šimtametės tradicijos – formuojant Kuršių nerijos kraštovaizdį, dalyvaujant unikalioje Šimtmečio giraitės sodinimo talkoje. Šia iniciatyva siekiama pažymėti Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos šimtmetį ir padėkoti Kuršių nerijos apželdintojams bei miškininkams už jų pastangas stabilizuojant smėlynus ir sukuriant UNESCO saugomą kultūrinį kraštovaizdį. Darbai, susiję su kraštovaizdžio formavimu, apsauga ir stiprinimu, tęsiami iki šiol.

Idėją pasiūlė kraštotyrininkas

Denisas Nikitenka, kraštotyrininkas ir žurnalistas, kreipėsi į Neringos savivaldybę su idėja organizuoti Šimtmečio giraitės sodinimo talką. Kraštotyrininkas priminė, kad valstybei svarbiomis progomis sodinti paminklinius, vardinius medelius yra graži Lietuvos tradicija atkeliavusi iš tarpukario. Ši tradicija yra ne nauja ir Kuršių nerijai. 1928 m. Juodkrantėje ant Ievos kalno buvo pasodintas Laisvės medis, kuris buvo skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo dešimtmečiui, o 1934 m., Smitynėje buvo pasodintas ąžuolas, kuris auga iki šiol. Jį sodinant medis buvo dedikuotas pirmajam Lietuvos prezidentui, Antanui Smetonai, kuris tais metais minėjo savo 60-ąjį jubiliejų.

Neringos savivaldybės istorinės atminties ir įvaizdžio formavimo komisijoje buvo svarstytas šios tradicijos tęstinumas. Valstybinių miškų tarnybos Kretingos regioninio padalinio atstovai pasiūlė pasodinti ne vieną medį, bet visą Šimtmečio giraitę. Šiai iniciatyvai skirtoje teritorijoje, esančioje į šiaurę nuo Juodkrantės, numatyta pasodinti 2023 vienetus paprastųjų pušaičių ir vardinį Klaipėdos krašto ąžuoliuką.

Laiko kapsulė

Ceremonijos metu numatoma kolektyviai sugiedoti Tautišką giesmę ir neoficialų Mažosios Lietuvos himną „Lietuviais esame mes gimę“. Planuojama į vardinio medelio sodinimo duobę įdėti laiko kapsulę su laišku, skirtu ateities kartoms.  Kapsulėje taip pat bus monetų su Vyčiu reverse rinkinys, regioniniai šių dienų laikraščiai ir miškotvarkos planas, nurodantis Šimtmečio giraitės ribas.

Bus sutvirtinti ir smėlynai

Dalyviai, kurie prisijungs prie miškasodžio, tuo pačiu prisidės ir prie smėlynų sutvirtinimo darbų, taip bus sukuriamas kraštovaizdžio elementas, įprasminantis 1923-1939 metus, kuomet Kuršių nerijos pusiasalis priklausė Lietuvos Respublikai.

Pasirengimas talkai

Renginio dalyviai kviečiami pasiruošti ir turėti avalynę tinkamą lauko sąlygomis (storu padu, nepraleidžiančią vandens), pasirūpinti tinkama apranga ir darbo pirštinėmis. Darbui reikalingi įrankiai bus suteikti. Su savimi reikėtų turėti patiesalą, dubenėlį su šaukštu ir puodelį arbatai. Dalyviai bus vaišinami žvėrienos sriuba ir arbata, o po miško sodinimo akcijos laukia siurprizai ir simbolinės dovanėlės.

Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis kviečia prisijungti prie svarbios iniciatyvos ir dalyvauti šventiniame miškasodyje kartu su miškininkais, Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija ir Juodkrantės bendruomene.

Šimtmečio giraitės sodinimas Neringoje Renginio informacija

Šventinis miškasodis „Šimtmečio giraitė“ vyks kovo 25 d., šeštadienį:

Atvykimas į renginį:

  • Autobusu iš Smiltynės (išvažiuojant 9.10 val.) – išlipti reikia neprivažiavus Juodkrantės gyvenvietės, šalia miško keliuko, vedančio į KOP (iš anksto įspėjant vairuotoją). Sekite nuorodomis, kurios bus šalikelėj. Po akcijos bus galima grįžti maršrutiniu autobusu į Smiltynę (14.35 val. laukiant prie plento Nida-Smiltynė).
  • Savo asmeniniu automobiliu, kurį galima palikti prie marių esančioje aikštelėje ties Nidos-Smiltynės plento 14 kilometru (važiuojant nuo Klaipėdos). Atvykstančių automobiliais 9.40 val. bei 10.30 val. lauks mokyklinis autobusiukas, kuris pavėžės iki miškasodžio vietos.Registracijos į renginį formą galima rasti čia: https://forms.gle/WtSBtS5oPDGYBAo3A

Atvykimo schema

Atvykimo schema

Šimtmečio giraitės sodinimas Neringoje organizatoriai:

  • Neringos savivaldybė;
  • VĮ Valstybinių miškų urėdijos Kretingos regioninis padalinys;
  • Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija;
  • Juodkrantės Liudviko Rėzos kultūros centras;
  • Asociacija „Juodkrantės bendruomenė“;
  • Kuršių nerijos nacionalinio parko medžiotojų klubas „Girinis”;
  • Idėjos iniciatorius – žurnalistas, kraštotyrininkas Denisas Nikitenka (tel. +370 620 83272).

Parašykite komentarą