Karantinas veja žmones iš miestų į gamtą

Sodyba vienkiemis miške

Karantino įvedimas Lietuvoje paskatino vidaus turizmą – žmonės ieško galimybės ištrūkti iš miesto į atokesnes kaimo turizmo ar pajūrio vietoves. Karantino metu gyvenimo kokybė čia kur kas aukštesnė – yra galimybė išeiti pasivaikščioti į mišką ar prie vandens telkinio, vaikams – žaisti kieme. O ir dirbti nuotoliniu būdu galima daugelyje net atokių, vienkiemio tipo sodybų – veikia interneto ryšys.

Karantinas nuo pirmadienio (Kovo 16 dienos)

Nuo pirmadienio (Kovo 16 dienos) visoje šalyje dėl korona viruso protrūkio įvestas karantinas sutrikdė ne tik įprastą žmonių gyvenimo ritmą bei kasdienybę, bet ir privertė kai kurias kaimo turizmo sodybas atverti duris svečiams anksčiau nei įprastai – dar neprasidėjus darbo sezonui.

Dviems savaitėms (o tikriausiai – ir ilgiau) butuose įstrigę žmonės ieško galimybių pabėgti į gamtą – aktyviai domisi šiuo metu veikiančiomis kaimo turizmo sodybomis, atokesniais pajūrio kurortais. Tiesa, ne visi nuomotojai priima svečius – šiuo metu higienos reikalavimų laikymasis ypač svarbus, tad ne visi jaučiasi pakankamai kompetentingi ir bijo rizikuoti. Kiti apgailestauja, kad jų poilsio patalpos skirtos tik vasaros sezonui ir nėra šildymo, nes sulaukia interesantų, norinčių apsistoti dabar, skambučių.

Grynas oras, gamta ir galimybė laiką leisti lauke tuo pat metu išlaikant didelį atstumą nuo kitų žmonių, stiprina imuninę sistemą, palaiko tiek vaikų, tiek suaugusiųjų gerą savijautą, mažina stresą, suteikia šansą išvengti viruso ir apsisaugoti labiau, nei būnant miestuose, kurie dėl didelio gyventojų kiekio tampa pagrindiniais ligos plitimo centrais.

Apgvendinimui karantino laikotarpiu – specialių pasiūlymų skyreliai

Nuo antradienio (Kovo 17 dienos) apgyvendinimui pajūryje bei kaimo turizmui skirtuose portaluose PrieJūros.LT ir PrieEžero.LT atidaryti skyreliai, kuriuose skelbiamos vietos, tinkamos praleisti laikui karantino metu.

Trakų rajone namelį bei apartamentus jau beveik dešimt metų nuomojanti gydytoja epidemiologė J. Šindeikienė teigia sulaukianti užklausų dėl apgyvendinimo savaitei, dviems ar net mėnesiui, kas, pasak moters, tokiam ankstyvam pavasariui visai nebūdinga.

„Mūsų namelis skirtas 2 – 4 svečiams, o apartamentai – 2 svečiams, tad dėl apgyvendinimo kreipiasi poros, šeimos su vaikais. Labai svarbu, kad paslaugų tiekėjai laikytųsi karantino reikalavimų ir nebūtų jokių žmonių susibūrimų – tik izoliuotas apgyvendinimas šeimoms, poroms ar pavieniams asmenims. Taip pat svečiai neturi kviesti į apgyvendinimo įstaigas savo draugų pažįstamų, t.y. jokių pašalinių žmonių,” – perspėja epidemiologė.

Epidemiologės patarimai

Moteris teigia, kad šiuo metu itin svarbu, jog nuomotojai pasirūpintų tinkama patalpų dezinfekcija ir imtųsi papildomų veiksmų sumažinti užsikrėtimo rizikai.

Kaip pasiruošti priimti svečius karantino laikotarpiu

“Pirmiausia reikėtų pašalinti įvairius, gal ir gražius, bet sunkiai dezinfekuojamus daiktus, interjero detales: pagalvėles, vazas, minkštus žaislus ir kt. Labai svarbus paviršių valymas ir dezinfekcija, valant nuo viršaus į apačią. Valymo šluostės turi būti vienkartinės arba mirkomos pagal reikalavimus. Valant būtina dėvėti vienkartines pirštines, patartina – ir kaukes. Labai svarbus indų mirkymas dezinfekciniuose tirpaluose, skalbinių plovimas (geriausia – naudojant profesionalias skalbimo priemones) ne mažesnėje nei 85 C temperatūroje. Kadangi aerozolis su Covid19 gali išlikti ore po klientų išvykimo, būtina gerai išvėdinti patalpas, taip pat patartina daryti kelių dienų pertraukas iki naujų klientų atvykimo. Patalpose privalo būti higienos ir dezinfekcijos priemonių, skirtų klientams.”

Pasak J. Šindeikienės, reikėtų vengti ir šeimininkų kontakto su svečiais – atsiskaityti už paslaugas pavedimu, visas instrukcijas dėl patalpų svečiams suteikti telefonu, jeigu kontaktas būtinas, dėvėti respiratorius, akinius ir stovėti saugiu – maždaug 2 m atstumu, bendrauti kiek galima trumpesnį laiką.

Epidemiologė primena, kad dezinfekuoti patalpas nuomos teikėjai privalo visuomet, ne tik emidemijos metu, – vadovaujantis Lietuvos higienos norma HN 118: 2011 „Apgyvendinimo paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“.

Tačiau, pasak moters, epidemijos laikotarpiu dezinfekcijos režimas turi būti intensyvesnis – dezinfekcijai naudojami kitokios koncentracijos tirpalai, tinkami naikinti Covid19 virusą, taikomas griežtesnis valymas. Plačiau:

Rekomendacijos dėl aplinkos valymo

Rekomendacijos viešbučiams

Savo saugumu pasirūpinti privalo ir patys svečiai

Tiesa, svečiai ir patys turi rūpintis savo saugumu – prieš rezervuodami vietas poilsinėje jie turėtų paklausti, kaip dezinfekuojamos patalpos, ar tuo pačiu metu bus kitų svečių ir  ar yra galimybė išlaikyti reikiamą atstumą – ar nebus bendrų patalpų, bendro naudojimo erdvių lauke. Taip pat šiuo metu nepatartina naudotis kubilu, nes drėgna terpė yra palankesnė plisti virusams. Jei svečiai naudojasi pirtimi, ji turi būti skirta tik tai vienai šeimai/svečių grupei ir tinkamai dezinfekuojama. Jei yra abejonių dėl dezinfekcijos kokybės, pirtimi geriau nesinaudoti.

Atsiradus įtarimui dėl užsikrėtimo Covid19, apie tai svečiai privalo informuoti šeimininkus.

Saugokime vieni kitus, išgyvenkime šį laikotarpį kartu ir būkime sveiki !

 

Parašykite komentarą