2024-ieji Neringoje – Švyturių metai!

2024 Neringoje Švyturių metai

2024 Neringoje Švyturių metai, trimis švyturiais pasipuošusi Neringa artėjančius metais atiduoda duoklę savo švyturiams. Neringos miesto Savivaldybė ragina gyventojus ir kurorto lankytojus dar didesnį dėmesį skirti šiems navigaciniams simboliams, atspindintiems ir viso regiono istoriją.

Minima 150 metų Nidos švyturio įžiebimo sukaktis

„Neringa – ne tik išskirtinių kraštovaizdžių, bet ir švyturių kraštas. Neringos bendruomenės, kurorto įstaigų, visuomenės aktyvistų dėka Nidoje, Juodkrantėje ir Pervalkoje esantys švyturiai yra ne tik navigaciniai ženklai. mūsų unikali istorija ir gyvenimo būdas, šviesos ir vilties nešėjai“, – sako Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis.

Sprendimą 2024 metus paskelbti Švyturių metais Neringos savivaldybės taryba vienbalsiai priėmė lapkritį, prisijungdama prie Klaipėdos miesto savivaldybės iniciatyvos. Abi savivaldybes vienijančios iniciatyvos autorius – žurnalistas ir visuomenės veikėjas Denisas Nikitenka.

2024 Neringoje Švyturių metai ne šiaip sau, įkvėpimas tokiai iniciatyvai pirmiausia kilo iš to, kad ateinančiais metais sukanka 150 metų nuo pirmojo Nidos švyturio įžiebimo ir 140 metų nuo pirmojo Baltojo švyturio įžiebimo ant šiaurinės Klaipėdos molo. Spėjama, kad Baltąjį švyturį, kaip strateginį objektą, 1945 metų sausį sunaikino vokiečių kariai.

Antrojo pasaulinio karo pabaigoje buvo sugriautas ir senasis Nidos švyturys. Iki šių dienų išliko XIX amžiaus laiptų, kurie veda į senąjį švyturį ir Urbo kalno papėdėje esančio pastatų komplekso, įskaitant garsųjį Nidos šulinį, liekanos. Dabartinis Nidos švyturys pastatytas 1953 m., prie pat senojo švyturio pamatų.

Paskatino iniciatyvos orientuotos į švyturių paveldą

Sprendimą artėjančius metus paskelbti Švyturių metais paskatino ir iniciatyvos, orientuotos į švyturių paveldą, kaip Klaipėdos švyturio tvarkymas ir atvėrimas visuomenei bei naujos Nidos švyturių pastatų komplekso galimybės.

Pasak mero Dariaus Jasaičio, ateinantys metai atneš daug iššūkių ne tik rengiant kultūrinių renginių programą, bet ir įgyvendinant sprendimus dėl Nidos švyturių pastatų komplekso atnaujinimo. Galimybę šiuos pastatus pritaikyti visuomeniniam naudojimui atvėrė Vyriausybės nutarimas, kuriuo Nidos švyturio pastatai išbraukiami iš parduodamų objektų sąrašo.

Taip pat bus atkreiptas dėmesys į unikalų Pervalkos švyturį – vienintelį iš visų pusių vandens apsuptą švyturį Lietuvoje, esantį Kuršių mariose netoli Pervalkos nedidelėje dirbtinėje saloje, maždaug 260 metrų nuo kranto. Neužmirštas luks Juodkrantės švyturys, vedantis laivus nuo istorinio Raganų (Bloksbergo) kalno.

Šventinių renginių programą kurs Neringos savivaldybės mero vadovaujama sudaryta darbo grupė. Prie šios iniciatyvos kviečiamos prisijungti ir kitos regionų savivaldybės, turinčios švyturius, pavyzdžiui, Palanga ir Šilutės rajonas.