Kuršių nerija (Neringa) – nuostabusis kraštas!

Apie Kuršių neriją

Kuršių nerija – tai apie 97 km ilgio pusiasalis, suneštas vandens srovių. Iš vienos pusės neriją skalauja Kuršių marios, o iš kitos – Baltijos jūros bangos. Šiaurinė Kuršių nerijos dalis priklauso Lietuvai, o likusioji – Rusijos Federacijai (Kaliningrado sričiai).

1991 m. čia įkurtas Kuršių nerijos nacionalinis parkas, skirtas apsaugoti išskirtinį  kraštovaizdį su unikaliu Europoje kopagūbriu ir etnokultūrinį šios vietovės paveldą.  

Per Kuršių neriją driekiasi paukščių migracijos kelias, o nuo apžvalgos aikštelių atsiveria įspūdingi peizažai. Tokios apžvalgos aikštelės įkurtos ant Garnių kalno, Naglių gamtos rezervate, ant Parnidžio kopos, Vecekrugo kopos, Meškos galvos kopos, Karvaičių kopų papėdėje.

Kuršių nerijos nacionaliniame parke saugoma: didysis kopagūbris, senosios parabolinės kopos, esančios ties Juodkrante, Mirusios (Pilkosios) kopos, po kuriomis yra užpustytos Agilos ir Naglių gyvenvietės, Parnidžio kopa, Didžioji (Sklandytojų) kopa, pajūrio ir pamario palvės, miškai su sengirės fragmentais, savita augalija ir gyvūnija. 

Taip pat parke saugomi kultūros paveldo objektai: užpustytų senųjų gyvenviečių kultūriniai sluoksniai, etnografinės žvejų sodybos, senosios kapinės, Nidos ir Juodkrantės evangelikų liuteronų bažnyčios, kiti Kuršių nerijai būdingos medinės architektūros pastatai.

Lankytinos vietos Kuršių nerijoje (Neringoje) – skyrelyje Lankytinos vietos

Padavimai ir legendos apie Kuršių neriją

Milžinė Neringa

Legenda byloja, kad kadaise Karvaičio dukra Neringa užaugo labai didelė, tarsi milžinė. Didelė buvo ji ne tik ūgiu, bet ir širdimi – nuolat padėdavo pakrantės gyventojams, per audrą brisdavo į jūrą parplukdyti pasiklydusių laivų. Tačiau kartą viešpats Bangpūtys užsirūstino ir sukėlė tokias audras, kurios nesiliovė. Nežinodama, ką bedaryti, Neringa ėmė semti į prijuostę smėlį ir pilti į jūrą, kol supylė nerijos pusiasalį. Žmonės iš dėkingumo šią smėlio juostą ir pavadinę Neringos vardu.

Stipruolė Neringa

Pasak kitos legendos, Kuršių nerijos pusiasalis atsiradęs tuomet, kai  itin stipri maža mergytė Neringa žaidė su pakrantės smėliu ir tol jį pilstė, kol susiformavo smėlio juosta, atskyrusi marias nuo Baltijos jūros. Neringos gyvenimą ir jos žygius vaizduojančių skulptūrų galima išvysti Juodkrantės gyvenvietėje, ant Raganų kalno.

Kuršių nerijos žemėlapis

Kita informacija apie Kuršių neriją

 

Šis tekstas yra "PrieJūros.LT" nuosavybė – jį draudžiama kopijuoti, plagijuoti ir naudoti be "PrieJūros.LT" sutikimo.

X