Palangos Botanikos (Birutės) parkas

Atnaujinta 2022 m. sausio mėn. 10 d.
PALANGOS BOTANIKOS (BIRUTĖS) PARKAS
Vienas populiariausių kurortinių miestų Lietuvoje – Palanga. Joje ne tik galime aplankyti Palangos pakrantes skalaujančią jūrą ar pasivaikščioti pagrindine Basanavičiaus gatve, bet ir pasidžiaugti miesto istoriniu bei architektūriniu paveldu. Vienas tokių Palangoje esančių objektų – Palangos botanikos parkas, geriau žinomas kaip Birutės parkas. Šis Palangos gintaro muziejų supantis botanikos parkas – vienas gražiausių Šiaurės Europoje. Palangos botanikos (Birutės) parkas yra vienas geriausiai tvarkomų ir turtingiausių parkų Lietuvoje. Palangos perlu vadinama ši kurorto erdvė kasmet gražinama, kad taptų dar patrauklesne poilsiautojams. Tai puiki vieta ramiam ir jaukiam pasivaikščiojimui su artimaisiais, todėl Palangos botanikos parkas yra taip vertinamas vietinių Palangos gyventojų bei miestą aplankančių turistų.
Palangos botanikos (Birutės) parko istorija
XIX a. pabaigoje grafo Felikso Tiškevičiaus užsakymu buvo įkurtas Palangos botanikos (Birutės) parkas. Pradžioje šis parkas buvo vadinamas Birutės parku bei Tiškevičių dvaro parku. Tiškevičių dvaro parku buvo vadintas todėl, kad pačiame parko centre 1897 metais buvo pastatyti didingi neorenesanso stiliaus rūmai. O Birutės parku buvo vadintas taip pat neatsitiktinai. Šis vienas gražiausių Europoje parkų buvo įkurtas Birutės kalno bei buvusio Šventojo Birutės miško teritorijoje. Tiesa, šiuo metu taip pat labai dažnai išgirstame šį parką vadinant Birutės parku.
Palangos botanikos (Birutės) parką suprojektavo garsus prancūzų kraštovaizdžio architektas Eduardas Fransua Andrė. Jam talkino jo sūnus Renė ir sodininkas iš Belgijos Buisenas de Kulonas. Eduardo Fransua Andrė vizijoje buvo Palangos botanikos parką supantys pušynai, tad prancūzų architektas sumanė iškirsti didžiąją dalį Šventojo Birutės miško teritorijoje esančių lapuočių. Iškirstą medžių plotą architektas su pagalbininkais apsodino egzotiniais medžiais.
Architekto E. F. Andrė ir jo pagalbininkų darbas sužavėjo daugelį. Po atliktų darbų Palangos botanikos (Birutės) parkas išsiskyrė originaliai išvedžiotais takais, harmoningomis gėlynų kompozicijomis bei stūksančiais tvenkiniais vietoj kemsynais apaugusių pelkių. Ši vieta tapo labai mėgstama žmonių, nes čia jie susiduria su didele nuotaikų ir vaizdų įvairove.
Palangos botanikos parke 2006 m. buvo atidengta Eduardo Fransua Andrė skulptūra, norint atminti žmogų, be kurio yra neįsivaizduojamas Palangos botanikos (Birutės) parko įkūrimas.
Palangos botanikos (Birutės) parko duomenys
Parko teritorija – stulbinanti. Joje esančiais keliais ir takeliais galite nueiti net 18 km parko distanciją. Visas Palangos botanikos (Birutės) parko plotas siekia net 101,3 ha. Iš jų medynai sudaro 60 ha, pievos – 24,5 ha, gėlynai – 0,5 ha, vandens telkiniai – 1,16 ha. Pliažai, esantys parko teritorijoje jūros pakrante, tęsiasi 1,5 km. Šis parkas – didžiausias istorinis parkas, esantis Lietuvoje.
Palangos botanikos (Birutės) parko teritorijoje yra 8 įvairios paskirties pastatai, 7 skulptūros bei keletas kitokių mažosios architektūros formų eksponatų:
- gintaro muziejus;
- Birutės kalno koplyčia;
- tautos vado ąžuolas;
- lurdas;
- „Birutės skulptūra“;
- rotonda;
- skulptūra „Eglė žalčių karalienė“;
- skulptūra, skirta M. K. Čiurlionio „Zodiako ženklų“ triptikui „Šaulys“;
- „Laiminančio Kristaus“ skulptūra;
- paminklas karo metais nukankintų žydų atminimui įamžinti;
- „Rebeka“;
- mažasis parteris.
Augalija Palangos botanikos parke
Augalija Palangos botanikos parke yra išdėstyta nepriekaištingai. Visa parko aplinka, į kurią galima lygiuotis, yra vadinama etaloniško grožio.
Parke galite pasidžiaugti iš krūmų sukurtais ornamentais, rožynais, kurių kai kurios rūšys dar mena grafų Tiškevičių laikus ir egzotiniais medžiais, kuriuos retai galima pamatyti Lietuvoje. Palangos botanikos parke sodinant augalus yra stengtasi nenutolti nuo natūralumo ir nuo bendro aplinkos dizaino. Nežinant, kad parke yra dekoratyvinių augalų, jų net gali nepastebėti. Atrodo, kad jie yra prisišlieję prie kitų, mūsų akiai įprastų veislių.
Pačio parko pagrindą sudaro pušynas. Kitose parko vietose auga juodalksniai ir eglių grupelės. Introdukuotų sumedėjusių augalų priskaičiuojama iki 250 rūšių. Natūraliai augančių žolinių augalų parke – 370 rūšių, iš kurių 24 rūšys Lietuvoje retos. Tačiau ne visoms egzotinėms augalų rūšims pavyko išgyventi. Dalis neprisitaikė prie Lietuvoje vyraujančio klimato, keletą augalų rūšių sunaikino patys žmonės, o kiti, bėgant laikui, tiesiog paseno ar išnyko dėl savo trumpaamžiškumo.
Palangos botanikos parko gyvūnija
Palangos botanikos parkas savo lankytojus džiugina ne tik augalais, jų kompozicijomis ar nematytomis medžių / gėlių rūšimis, bet ir gyvūnais gyvenančiais parke. Kadangi Palangos botanikos parką supa pušynas, o ir pačiame parke esama daug įvairių medžių rūšių, Palangos botanikos parke galime sutikti įvairiausių paukščių. 1992 metų duomenimis, čia yra aptikta net apie 60 paukščių rūšių. Parko lankytojai norintys atsigauti nuo juos supančio miesto šurmulio, mielai renkasi pasiklausyti šių miško gyventojų rengiamo koncerto.
Palangos botanikos parke gyvena ne tik paukščiai, bet ir žinduoliai. Iš parke esančių krūmų gali iššuoliuoti ten gyvenantis kiškis, pakėlę galvas į medžių viršūnes jūs galite sutikti voverę ar pamatyti iš savo urvo eglyne išlendantį šerną.
Birutės parke galime rasti varliagyvių: pievinių ir mažųjų kūdrinių varlių ir vieną roplių rūšį – geltonskruosčius žalčius.
Gyvenimas Palangos botanikos parke verda.
Renginiai, vykstantys Palangos botanikos parke
- „Orkestro vasaros“ koncertų ciklai.
Šio renginio metu, Palangos botanikos parke, orkestrai nemokamai poilsiautojams muzikuoja nuo XIX a. devintojo dešimtmečio. - Lietuvos liaudies kultūros centro akcija „Visa Lietuva šoka“
Tai akcija, kurią inicijuoja Lietuvos liaudies kultūros centras. Jos tikslas – vienyti Lietuvos žmones ir stiprinti lietuvių kultūrinę tapatybę, sutelkiant visus šokant liaudiškus šokius ir traukiant liaudiškas dainas. - Kasmetinė Jurginių šventė „Jurgi, paimk raktus!“
Šios šventės metu į Palangos Birutės parką suguža folkloro kolektyvai iš visos Lietuvos. Renginio metu skamba liaudiškos melodijos, vyksta eitynės su žirgais, renginio dalyviai ieško Šv. Jurgio raktų Palangos botanikos parke. - Birutės parko istorijos atspindžiai
Palangos kultūros ir jaunimo centro teatro akcija, kuria siekiama Palangos Birutės parko lankytojus supažindinti su šio parko ir Tiškevičių rūmų istorija. - Birutės parko diena
Renginio metu yra naujai atskleidžiamas Birutės parko grožis pasitelkiant vis kitokią temą. Lankytojai vykstant renginiui yra skatinami prisiminti kurorto istoriją ir ramiai praleisti laiką kurorte esančiame parke. - Įvairių menininkų darbų paroda
Palangos botanikos parke teikiamos paslaugos
Palangos botanikos parke jūs ne tik galite atsikvėpti nuo šurmulio ir ramiai praleisti laiką. Parko administracija taip pat siūlo lauko renginių organizavimą, fotosesijas parko teritorijoje. Yra galimybė surengti komercinę šventę Palangos botanikos parke.
Šios paslaugos – mokamos.
Kontaktai, informacija
- Adresas
- Vytauto g. 15, Palanga Žemėlapis
- Tinklalapis
- http://www.botanikosparkas.lt
Žiūrėti didesniame žemėlapyje // Surasti maršrutą į Vytauto g. 15, Palanga