Preila - žvejų kaimelis Kuršių Nerijoje tarp Baltijos jūros ir marių

Trumpai apie Preilą

Preila – Neringos savivaldybės gyvenvietė, besidriekianti išilgai Kuršių marių pakrantės Preilos įlankoje tarp dviejų kyšulių – Ožkų rago ir Mažojo Preilos rago. Tai – Preilos – Pervalkos seniūnijos centras. Gyvenvietė įsikūrusi mažiau nei 10 km. į šiaurę nuo Nidos. Čia, kaip ir Pervalkoje, apsistoja vengiantys šurmulio ir ieškantys ramybės žmonės, šeimos su vaikais, vyresnio amžiaus poilsiautojai.

Neringos miesto savivaldybei priklauso dar trys kurortinės gyvenvietės:

  • Juodkrantė (už 19 km. nuo Preilos šiaurės kryptimi);
  • Pervalka (už 8 km. nuo Preilos šiaurės kryptimi);
  • Nida (už 10 km. nuo Preilos pietų kryptimi).

Apgyvendinimas Preiloje

Kaip ir kitose Kuršių nerijos gyvenvietėse, Preiloje vietos nakvynei reikėtų ieškoti dar neprasidėjus vasaros sezonui. Čia veikia vienas viešbutis, keletas poilsio ir svečių namų, nuomojami kambariai, apartamentai, nameliai. Numerio kaina – apie 30 – 100 eurų už parą, priklausomai nuo vasaros mėnesio, poilsio laiko ir orų prognozių (kaip ir kitose Lietuvos poilsiavietėse, esant saulėtoms dienoms nuomos kainos gali ženkliai šoktelti).  

Infrastruktūra, laisvalaikis ir pramogos Preiloje

Kaip ir Pervalka bei Juodkrantė, Preila – ramus kurortas. Čia nėra naktinių barų, diskotekų ar panašių pasilinksminimo vietų, tačiau ant marių kranto veikia dvi gražiai įrengtos kavinės, kuriose galima skaniai pavalgyti. Dar viena kavinė įsikūrusi pajūryje, prie Preilos paplūdimio. Šioje gyvenvietėje taip pat yra dvi nedidukės maisto bei buities prekių parduotuvės, pora žuvies rūkyklų,  įrengtos dvi viešos vaikų žaidimo aikštelės, veikia dviračių nuomos punktas, teniso kortai, biblioteka.

Iki švelnaus balto smėlio paplūdimio per vaizdingą pušyną driekiasi mažiau nei 2 km. ilgio dviračių takas. Prie kopų įrengta nemokama automobilių stovėjimo aikštelė. Pliažas čia erdvus, tad jame galima ne tik mėgautis saulės voniomis ar maudytis jūroje, bet ir žaisti įvairius paplūdimio žaidimus (tam skirta ir vieša tinklinio aikštelė). Lietuvos pajūryje dažnai būna vėjuota, tad daugelis poilsiautojų į paplūdimį atvyksta su spec. palapinėmis.

Nors gyvenvietė nedidelė, tačiau labai jauki ir graži – yra išlikusių XIX–XX a. sandūros pastatų, valčių prieplauka, kurioje dažnai apsilanko gulbės, o iš marių grįžtančius žvejus pasitinka būrys žuvėdrų. Preila – puiki vasarvietė mėgstantiems uogauti, grybauti bei žvejoti. Norintys aktyvesnio poilsio gali pažintiniu taku nukeliauti į mirusias kopas ar dviračiais nuvykti į kitas Kuršių nerijos gyvenvietes.

Aplink Preilą stūkso keletas kalvų: Vecekrugo (67 m), Karvaičių (59 m) ir Preilos (53 m).

Susisiekimas su Preila

Keltu

Klaipėdoje esanti Tarptautinė Smiltynės jūrų perkėla jungia Kuršių neriją su likusia Lietuvos teritorijos dalimi. Nors keltai sezono metu plaukia kas pusvalandį, vasarą (ypač savaitgaliais) dėl turistų gausos prie perkėlos nusidriekia ilgos automobilių eilės ir persikėlimas užtrunka kelias valandas.

Nuosavu automobiliu

Nuo pagrindinio šalies uosto – Klaipėdos – kurortas nutolęs apie 40 km. Su Klaipėda Kuršių neriją jungia Tarptautinė Smiltynės jūrų perkėla (sezono metu keltas plaukia kas pusvalandį ir gabena tiek pėsčiuosius, tiek automobilius) už kurios iki Preilos driekiasi puikios būklės kelias – Nidos – Smiltynės plentas 167. Automobiliu Preilą galima pasiekti ir iš Kaliningrado srities pusės.

Yra galimybė užsisakyti ir privačias pervežimo paslaugas mikroautobusais ar aukštesnės klasės automobiliais.

Autobusu

Autobusai į Preilą važiuoja iš visų didesnių Lietuvos miestų (sustojama pakeliui į Nidą): Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir kt. Veikia ir tarptautiniai reisai. Autobusu Preilą galima pasiekti ir iš Kaliningrado srities.

Vietos viešasis transportas – autobusai ir mikroautobusai – nuolat vežioja keleivius į kitas Neringos gyvenvietes – Pervalką, Juodkrantę, Nidą.
Yra galimybė užsisakyti ir privačias pervežimo paslaugas mikroautobusais ar aukštesnės klasės automobiliais.

Dviračiu

Iš Nidos per visą Kuršių neriją nutiestas 50 km. ilgio dviračių takas, kuris driekiasi iki pat Smiltynės perkėlos ir jungia pamario kurortus, taip pat ir Preilą, su pagrindiniu Lietuvos uostu – Klaipėda.

Lėktuvu

Tarptautinis Palangos oro uostas nuo Preilos nutolęs apie 77 km. (40 km. iki Tarptautinės Smiltynės jūrų perkėlos ir dar apie 37 km. nuo Klaipėdos iki Palangos oro uosto).

Traukiniu

Artimiausia traukinių stotis yra Klaipėdoje – apie 41 km. nuo Preilos.

Preilos istorija

Kuršių nerijoje žmonių gyventa jau seniai – šiose apylinkėse archeologai aptinka akmens, žalvario ir ankstyvojo geležies amžiaus gaminių.
Preilos miesto vardas kildinamas iš žmogaus pavardės Preilis, kuri kaimynų latvių kalba reiškia  „neprašytas svečias“ arba „du sukryžiuoti virbai audeklui sutvirtinti“. Šiuos spėjimus sustiprina ir tai, jog iki 1960 m. Preila istoriniuose šaltiniuose vadinama Preiliais.

Preilos gyvenvietė įkurta 1843 m., kai čia gyventi persikėlė užpustyto Naujųjų Naglių kaimo gyventojai. Jie čia perkėlė ir savo mokyklą. XX a. pr. Preiloje gyveno jau 250 žmonių, kurie pasistatė naują mokyklą, įkūrė viešbutį ir pavertė kaimelį vasarviete.

1946 m. Preila pripažinta miesto tipo gyvenviete. 1947 - 1961 m. ji buvo laikoma Klaipėdos dalimi, o 1961 m. priskirta naujam Neringos miestui .

Lankytinos vietos, įdomybės Preiloje

Vecekrugo (67 m), Karvaičių (59 m) ir Preilos (53 m) kalvos.

Daugiau informacijos apie lankytinos vietas Preiloje ir Kuršių nerijoje

 

Šis tekstas yra "PrieJūros.LT" nuosavybė – jį draudžiama kopijuoti, plagijuoti ir naudoti be "PrieJūros.LT" sutikimo.