Karklė - atsiliepimai, informacija, nuotraukos
Trumpai apie Karklę
Karklė – tai žavus etnografinis kaimas Klaipėdos rajone, prie Baltijos jūros, turintis vos apie šimtą nuolatinių gyventojų. Karklė – etnokultūrinis draustinis, kuriame yra paplūdimys, parkas, informacinė gintaro istorijos ekspozicija, išsaugotos senosios sodybos, kuršių kapinės. Karklės pietvakarinėje dalyje galima pamatyti unikalią jūros pakrantės atodangą – „Olando kepurės“ skardį, pakilusį 24 m virš jūros.
Apgyvendinimas
Karklėje veikia apie dešimtį svečių bei poilsio namų, yra viešbutis, nuomojami butai bei kambariai privačiame sektoriuje. Taip pat galima išsinuomoti namelius ar didesnį namą, kotedžą. Čia veikia net keletas kempingų, kur galima apsistoti su palapinėmis ar kemperiais. Dvivietis numeris poilsio namuose ar privačiame sektoriuje kainuoja 22 – 45 eurus parai. Namelių nuomos kainos kiek mažesnės – nuo 13 iki 30 eurų už parą. Kempinge apsistoti galima ir už 3 eurus žmogui (su palapine) ar 10 – 15 eurų (su kemperiu, prisijungiant prie elektros, vandens bei kanalizacijos).
Infrastruktūra, laisvalaikis ir pramogos
Nors Karklė ir nedidelė, vasaros metu poilsiautojų čia netrūksta. Ypač daug žmonių į šią vietą kasmet sukviečia muzikos festivalis „Karklė live music beach“, rugpjūčio mėnesį vykstantis paplūdimyje, ant jūros kranto.
Karklėje yra maisto bei buities prekių parduotuvė, keletas kavinių, galima pajodinėti žirgais. Dviračių taku iš Karklės galima nuvykti uostamiestį – Klaipėdą ar didesnį kurortą – Palangą.
Susisiekimas
Čia geriausia atvykti nuosava transporto priemone ar Klaipėdoje išnuomotu automobiliu, tačiau neturintys tokios galimybės iš Klaipėdos Karklę gali pasiekti ir viešuoju transportu ar pasinaudoję privačių vežėjų paslaugomis. Taip pat Karklę su Klaipėda jungia dviračių takas, besidriekiantis apie 12 km ir toliau nuvingiuojantis Palangos kurorto link.
Istorija
Pirmasis šio kaimelio vardas – Karklininkai – yra kilęs iš kuršių kalbos. Jo reikšmė – krūmokšniais apaugusi vieta, esanti prie upelio – atspindi Karklės geografinę padėtį. Šiuo vardu kaimas buvo vadinamas iki XX a. vidurio. Vėliau pavadinimas sutrumpėjo ir po II pasaulinio karo tapo tiesiog Karkle.
Istoriniuose šaltiniuose Karklė aptinkama nuo 1253 metų. XV a. per Karklę driekėsi pajūrio kelias, jungiantis Karaliaučių, Klaipėdą ir Rygą, tad, siekiant užtikrinti normalų kelio veikimą ir jį apsaugoti, pakelėje pradėtos steigti karčiamos, dažnai vėliau išaugdavusios į prekybos centrus. XVI a. Karklė tapo viena didžiausių gyvenviečių krašte, o istoriniuose šaltiniuose aptinkami Karklės karčiamos paminėjimai.
Karklininkų kaimas susikūrė XIX a. viduryje, sujungus atskirus vienkiemius į vientisą gyvenvietę. Jis driekėsi apie 9 km: nuo dabartinių Girulių ir Olando kepurės iki Nemirsetos, ir buvo ilgiausias kaimas Klaipėdos krašte. Karklininkų sodybos buvo išdėstytos palei Baltijos krantą, kad kiekviena iš jų turėtų savo priėjimą prie jūros.
XX a. pradžioje Karklėje jau būta pora karčiamų – viešbučių, veikė trys pradinės mokyklos, o 1910 m. pastatyta Karklininkų evangelikų liuteronų bažnyčia. Vėliau Karklei suteiktas kurorto statusas.
1954 m. Karklės kaimo dalis atiteko sovietų kariškiams, čia buvo įsteigtas armijos poligonas, o senosios sodybos – sunaikintos, suniokota Karklės bažnyčia, gyventojai iškeldinti į kitas vietoves.
Lankytinos vietos, įdomybės
„Olando kepurės“ skardis
Ši unikali vieta susiformavo prieš 10 – 15 tūkstančių metų, kai Lietuvos pajūryje stūksojęs ledynas atsitraukdamas suformavo moreninį gūbrį. Auksčiausia gūbrio viršūnė pavadinta „Olando kepure“. Tai – 24 m. virš jūros iškilęs kalnas, nuo kurio atsiveria nuostabi jūros panorama.
Gintaro istorijos ekspozicija
Manoma, kad šiuo metu Lietuvoje gintaras gausiausiai išmetamas ties Karkle, tad dabar čia gintaro paieškomis užsiima apie trisdešimt gintaro gaudytojų. Karklėje yra įrengta ir meninė – informacinė ekspozicija apie gintaro istoriją, morfologiją, savybes, spalvas bei inkliuzus.
Kuršių kapinės
Karklėje ant jūros kranto yra išlikusios senosios kapinės su autentiškais antkapiais. Anksčiau jos vadintos „Liepų“ kapinėmis.
Karklės parkas
Bėgant laikui, Karklės kaimasišsaugojo etnografinį savitumą, todėl jis harmoningai susilieja su pajūrio gamta ir yra unikali Pajūrio regioninio parko dalis.