Palangos stinta – populiariausias žiemos renginys Lietuvos pajūrio kurortuose

Šiais 2020 metais šventė „Palangos stinta“ vyks vasario 7-9 dienomis. Ją planuojama, kaip ir kasmet, aplankys daugybė svečių. Belieka tikėtis, kad tikroji žiema į Lietuvą ateis vasario menesį ir miesto svečius, bei vietinius gyventojus džiugins ne tik smagus ir linksmas renginys, bet ir balta, saulėta žiema.

Palangos stinta – istorija

Kepta stinta
Kepta stinta

Pirmą kartą „Palangos stinta“ įvyko 2004 metais ir nuo to laiko tapo populiariausia Lietuvos pajūrio žiemos švente, sutraukiančia iki 40 tūkstančių svečių. Teigiama, jog kasmet šventės metu žmonės suvalgo iki 6 tonų stintų.

Pirmosios šventės iniciatorius buvo Palangos verslininkas Klaidas Pakutinskas, restorano „Molinis ąsotis“, esančio J. Basanavičiaus gatvėje, Palangoje, vadovas. Pradžioje „Palangos stinta“ tebuvo nedidelė, kelias J. Basanavičiaus gatvėje įsikūrusias kavines vienijanti iniciatyva. Nepaisant to renginys sulaukė nemažai svečių ir buvo mėgiamas lankytojų. Bėgant metams prie renginio organizavimo prisijungė daugiau verslininkų, miesto valdžia, kultūros veikėjai. Tai tapo dideliu, Lietuvoje ir už jos ribų žinomu renginiu, į Palangą sutraukiančiu didžiausią skaičių svečių žiemos sezono metu.

Stintų ordinas

 

2012 metais buvo įkurtas „Stintų ordinas“. Jo sumanytojai ir įkūrėjai – šventės organizatoriai. Organizacijos tikslas įnešti naujų atrakcijų ir pramogų į šventinę programą. Ordino nariai pažymi, jog jie neturi nieko bendro su karine struktūra. Tai – gurmanų organizacija, todėl ir įšventinimui į ją naudojamas ne kalavijas, kaip įprasta šventinant riterius, o samtis. Ordino „riteriai“ įsipareigoja visomis išgalėmis garsinti stintas ir renginį „Palangos stinta“. Vienu iš „Stintų ordino“ riterių yra Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus.

Palangos stinta – pramogos

Pagrindinė pramoga šventės metu yra tradiciškai paragauti vietoje keptos stintos ir virtos žuvienės. Tiesa, pastaraisiais metais svečiai skundėsi išaugusiomis stintų kainomis šventės metu. Štai 2019 metais viena, agurkais kvepianti, kepta žuvelė kainavo 1 eurą. Tačiau net ir už tokią kainą gausybė miesto svečių ir vietinių gyventojų neatispyrė tradicijai paragauti šviežiai keptos žuvies.

Taip pat šventės metu vyksta ir kitos tradicinės pramogos:

  • „Stintų ordino“ riterių inauguracija
  • „Ruonių“ maudynės Baltijos jūroje
  • Šventinis koncertas
  • Tradicinės žvejiškos rungtys (inkaro laikymas, stintų valgymas, valties tempimas ir kt.)

2020 metais vyksiančios šventės metu vyks tautinio ir kulinarinio paveldo mugė, kuri, kaip ir Palangos stinta 2020,  skirta paminėti Tautodailės metams. Mugėje susirinks tautodailininkai iš įvairių Lietuvos regionų Aukštaitijos, Suvalkijos, Žemaitijos ir Dzūkijos. Svečiai čia galės įsigyti molinių, medinių, gintarinių ir iš kitokių medžiagų pagamintų stintų. Taip pat įvairių kitokių kulinarinio paveldo gardumynų.

Palangos stinta
Palangos stinta 2020 belaukiant

Stintų meškeriojimo varžybos 2020

 

Šeštadienį, šventę tradiciškai pradės Stintų meškeriojimo nuo Palangos tilto varžybos. Komandų registracija vyks 2020 Vasario 8 dieną nuo 08:00 val. Iki 08:45 val. Jūratės ir Kąstyčio skvere. Dalyviai taip pat gali registruoti ir iš anksto elektroniniu paštu . Stintų meškeriojimo varžybų programa:

9.00-12.00 Stintų meškeriojimo varžybos nuo Palangos tilto.

12.00-12.30 Pagautos žuvies svėrimas ir taškų skaičiavimas. Taškai bus suteikiami už kiekvieną pagautos žuvies gramą. Stintos gramas bus vertinamas – 10 taškų, o bet kokios kitos pagautos žuvies gramas bus vertas 1 taško.

12.30-12.45 Varžybų nugalėtojų apdovanojimai, kurie vyks ant scenos Jūratės ir Kastyčio skvere. Varžybų nugalėtojai bus apdovanoti Palangos miesto mero taurėmis, rėmėjų prizais ir padėkomis.

Daugiau informacijos apie Palangos stintos meškeriojimo varžybas rasite čia

PALANGOS STINTA 2020 renginio programą galite peržiūrėti čia

1 minutės filmukas iš stintų šventės „Palangos stinta 2017“, vykusios 2017-ųjų metų vasario 17-19 dienomis

Parašykite komentarą