Kretingos muziejus su žiemos sodu, parku, dvaro vandens malūnu

Kretingos muziejus su žiemos sodu, parku, dvaro vandens malūnu - 1

Atnaujinta 2022 m. birželio mėn. 02 d.

Kretinga yra turtinga savo istorija, archeologiniais paminklais bei liaudies architektūros gausa. Begalė istorinių vertybių, randamų Kretingoje yra apipintos legendomis, mitais bei padavimais. Šiame krašte surinkti paminklai buvo išgabenti ir eksponuojami Sankt Peterburgo, Berlyno, Vilniaus, Kauno, Kaliningrado, Tartu ir kitų miestų muziejuose.
Bėgant metams Kretingoje gyveno nemažai aistringų istorinių radinių kolekcionierių, kurie besidomėdami turtinga šio krašto istorija, surinko vertingas kolekcijas, pavyzdžiui kunigai Juozas Žiogas ir Konstantinas Kuprys - Kuprevičius.

Muziejaus istorija

1935 m. Juozas Žilvitis nusprendė susisteminti visas šias vertybes ir įkurti krašto muziejų. Iš pradžių ekspozicija buvo Kretingos miesto savivaldybės pastato kambariuose, o vėliau buvo išnuomotas atskiras pastatas. Dėka I. Jablonskio bei J. Mickevičiaus muziejus buvo išsaugotas karo metais bei dar labiau praturtintas kolekcijomis.

1977 m. muziejus persikėlė į naujai restauruotas vienuolyno patalpas, kur buvo organizuojami įvairūs poezijos vakarai, susitikimas su kultūriškai nusipelnusiomis asmenybėmis bei muzikos koncertai. Galiausiai, atkūrus Lietuvos valstybę, vienuolyną teko grąžinti pranciškonams, o muziejų iškeldinti į Tiškevičių rūmus. 2009 m. dėka Europos Sąjungos fondų lėšų, pradėtas projektas “Kretingos dvaro sodybos paminklinių pastatų renovacija ir pritaikymas turizmui”. Projekto įgyvendinimo metu buvo renovuojami Kretingos dvaro pastatai, pritaikyti muziejaus ekspozicijoms.

Šiandien norintys susipažinti su Kretingos krašto istorija, tą gali padaryti Kretingos dvaro parke, kurio centriniuose rūmuose demonstruojamos 3 ekspozicijos: Astronominis kalendorius ir Saulės laikrodis; S. Budrikio akmens skulptūros ir “Atminties takas”. Taip pat, muziejuje veikia Tradicinių amatų centras, kuris siūlo lankytojams įvairias edukacijas.

Žiemos sodas

Lankytojų itin mėgstami Kretingos muziejaus objektai yra Žiemos sodas bei dvaro vandens malūnas. Žiemos sodas, įkurtas J. Tiškevičiaus 1875 m. ilgą laiką buvo tituluojamas viena didžiausia to meto Europos privačios valdos pastato oranžerija. Šiandien sodas apima daugiau kaip 690 kv. m. plotą ir gali pasigirti net 170 rūšimis augalų, kurių sode yra net 5000 vienetų.

Vandens malūnas

1878 m. grafas J. Tiškevičius dvare įrengė pirmąją Lietuvos hidroelektrinę - vandens malūną, norėdamas, kad jame įrengtos lemputės papuoštų Žiemos sodą bei visą dvarą. Vandens malūnas, pastatytas iš akmens ir plytų mūro, vėliau buvo naudojamas kaip saldainių dirbtuvės. Šiandien pastate veikia etnografinė ekspozicija apie to meto gyvenimą “Saulės ratu”.

Kontaktai, informacija

Adresas
Vilniaus g. 43, LT-97104, Kretinga Žemėlapis
Telefonai
(8-445) 77323