Ekspozicija „Vėtrungė“ Nidos krantinėje

Ekspozicija „Vėtrungė“ Nidos krantinėje - 1

Atnaujinta 2022 m. gegužės mėn. 30 d.

Neveltui Kuršių Nerija yra neatsiejama nuo vėtrungių. Dar nuo XV a. Kuršių marių žvejai pasižymėjo išskirtinėmis burinėmis valtimis, kurios buvo būdingos tik šiam regionui. Vėliau, XIX a. vykdant žvejybos priežiūros ir kontrolės raidą Prūsijos karalystėje, žvejai savo burvaltes ėmė žymėti vėtrungėmis. Karalius buvo priėmęs nurodymą, jog kiekvienas burvaltės savininkas ant jos stiebo turi iškelti vėliavą su specialiu stačiakampiu ženklu ir dviejų spalvų piešiniu. Kiekviena gyvenvietė turėjo savo ženklą - žvejų gyvenvietės buvo atpažįstamos iš tolo dėl ryškių, tik jai būdingų spalvų.

Didžiosios vėtrungės buvo sudarytos iš kelių dalių: priekinėje dalyje buvo vaizduojami stichijų simboliai, tokie kaip mėnulis, saulės, strėlės; viršutinėje dalyje simboliai pasižymėjo jaukumu, pilnatve bei turtu - namai ir burvaltės savininko inicialai; o vėtrungės viršuje visada galima buvo išvysti religinius simbolius, kurie saugodavo žvejus nuo negandų.

Vėtrungės Nidos krantinėje pradėtos eksponuoti dar 2003 - aisiais metais. Kiekvienas, apsilankęs Nidoje, gali išvysti daugiau kaip 82 skirtingas vėtrunges, iškeltas ant natūralaus dydžio stiebų. Šie žvejų ženklai yra prikelti naujam gyvenimui, kaip eksponatai pajūryje gyvenančių dailininkų bei architektų.

Kontaktai, informacija