Palangos kultūros ir jaunimo centras (Palangos kurhauzas)

Palangos kultūros ir jaunimo centras (Palangos kurhauzas) - 1

Atnaujinta 2022 m. vasario mėn. 10 d.

Palangos kurhauzas

Kurhauzas – visiems geriau žinomi kaip kurorto namai. Dažniausiai čia gyvena ar apsistoja kurorto svečiai. Kurhauzas yra laikoma pasilinksminimų bei laisvalaikio praleidimo vieta. Vienas žymiausių Lietuvoje kurhauzų – Palangoje esantis kurhauzas.

Palangos kurhauzas yra laikomas vienas didžiausių šio kurorto simbolių. Šis pastatas dar mena grafų Tiškevičių laikus. Būtent šių grafų rūpesčiu, maždaug 1877 metais, iškilo Palangos kurhauzas. Šis, istorizmo stiliaus pastatas, esantis J. Basanavičiaus gatvės pašonėje, negali likti nepastebėtas. Kurhauzas išsiskiria savo elegancija bei didybe. Būtent čia palangiškiai ir miesto svečiai gali džiaugtis aukšto meninio lygio koncertiniais renginiais. Šiuo metu Palangos kurhauze yra ir Palangos kultūros ir jaunimo centras.

PALANGOS KURHAUZO ISTORIJA

Palangos kurhauzo istorijos pradžia siejasi su XIX amžiumi. Tuo metu, Juozapo Tiškevičiaus iniciatyva, buvo pastatytas vieno aukšto pastatas. Jame įsikūrė erdvus restoranas „Casino“. Šis restoranas ir tapo Palangos kurhauzo pradžia. 1880 metais kurhauzo pastatas buvo išplėstas, jame įsikūrė viešbutis. Šalia istorizmo stiliaus pastato buvo pasodinta liepų alėja. Pastačius kurhauzo antrąjį aukštą, jame įrengus skaityklą, biliardo ir kitų žaidimų salę. Miesto širdimi tapusiame kurhauze vykdavo šokiai, muzikantų pasirodymai. Palangos kurhauzas tapo prabangiausia bei populiariausia miesto vieta, kurioje visada buvo apstu lankytojų. Šiai sėkmei galėjo daryti įtaką preciziškai atrenkamas paslaugų asortimentas, meninė programa bei kruopščiai prižiūrima bendroji tvarka.

2002 metų rugpjūčio mėnesį Palangos kurhauzą suniokojo liepsnos. Atvira liepsna pradėjo degti pastato stoge, vėliau persimetė į likusią, medinę, kurhauzo dalį. Visi kurorto gyventojai bejėgiškai skaudančiomis širdimis stovėjo ir stebėjo, kaip liepsnoja miesto širdis.

Praėjo 11 metų, kada Palangos simbolis, kurhauzas, vėl atvėrė savo duris. Nors ir atnaujintas, be išsaugoto pirminio pastato, tačiau liko ir autentiškų elementų: sienas puošė tapetai, menantys pačių įkūrėjų Tiškevičių laikų sienas, o iš likusių medžiagų buvo atkurti pastatą puošiantys lipdiniai. Žmonėms, užsukusiems į Palangos kurhauzą taip pat atima žadą prabangus XVIII amžiaus pabaigoje sukurtas bronzinis sietynas, kuris į kurhauzą atkeliavo iš Lietuvos dailės muziejaus fondų.

Nors ir ilgą laiką žmonės negalėjo džiaugtis kurhauzu, jame vykstančiais renginiais bei užsiėmimais, tačiau jį, pirmąjį poilsinį kurorto statinį, žmonės vėl gali laikyti Palangos širdimi. Neveltui jis siejamas su kurortinės dvasios ir moderniosios kultūros pradžia. Palangos kurhauzas padarė įtaką analogškų pramogų erdvių statymui daugelyje Lietuvos kurortų, tokių kaip Aukštoji Panemunė, Birštonas, Neringa.

KURHAUZO KONCERTŲ SALĖ

Palangos kurhauzo salė stebina savo išskirtine akustika. Čia pasirodo garsiausi ne tik Lietuvos, bet ir užsienio šalių atlikėjai, kurie savo balsais bei klasikinio žanro kūriniais džiugina klausytojus. Tiesa, šioje salėje vyraujanti muzika nėra vien klasikinio žanro. Kurhauzo koncertų salėje skamba ir chorinės, kamerinės, džiazo ar net populiariosios muzikos melodijos.

Palangos kurhauzo koncertų salė – moderni. Čia yra įrengta šiuolaikiška elektros instaliacija, kuri leidžia salę aprūpinti modernia šviesa ir kokybiška garso kokybe. Šios salės techninės galimybės leidžia rengti ir vieno aktoriaus vaidinamus spektaklius (monospektaklius). Vienu metu spektaklį ar koncertą gali stebėti 248 žiūrovai. Įrengta prieiga negalią turintiems žmonėms.

Renginio metu lankytojai gėrisi ne tik išskirtiniais pasirodymais, bet ir autentiškai atkurta salės erdve.

KURHAUZO TEATRO SALĖ

Kurhauzo teatro salė duris atvėrė tik 2021 metais. Tuo pat metu, kaip ir po gaisro atstatyta medinė Palangos kurhauzo dalis. Naujojoje salėje vyksta kino filmų pristatymai, poezijos skaitymai bei teatro spektakliai, kuriuos vaidina ne tik profesionalūs aktoriai, bet ir mėgėjai.  Šiuo metu kurhauzo teatro salėje repetuoja neprofesionalus Palangos kultūros ir jaunimo centro „Grubusis“ teatras.  

Kurhauzo teatro salė talpina 90 žiūrovų. Žiūrovų srautai yra lengvai valdomi, kadangi salė turi du įėjimus. Teatro salė yra pritaikyta negalią turintiems žmonėms. Naujai atidaryta kurhauzo teatro salė yra aprūpinta aukščiausios klasės šviesos bei garso technika, yra įrengta ir erdvinio garso sistema, kuri leidžia labiau įsijausti į vyraujančią atmosferą.

RENGINIAI PALANGOS KURHAUZE

Festivalis „Kurhauzo nykštukas“

Šis festivalis yra tapęs Palangos kurorto tradicija. Festivalio metu demonstruojami spektakliai skirti visai šeimai. Menų festivalio tikslas – skatinti vaikų susidomėjimą literatūra, kultūra ir kūryba.

Koncertų ciklas „Muzikos vakarai kurhauze“

Rudenį vykstantys renginiai kviečia muzikos mylėtojus, melomanus į jau tradiciškai vykstantį koncertų ciklą. Šis koncertų ciklas tradiciškai pradedamas įstabiu džiazo ritmu. Palangos kurhauze vyksta profesionalūs, išliekamąją vertę turintys koncertai, kurie kiekvienam klausytojui palieka neišdildomą įspūdį.

Tarptautinis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio muzikos festivalis

Keletą dienų vykstantis M. K. Čiurlionio muzikos festivalis nepalieka abejingų. Festivalio metu populiarius kūrinius atlieka profesionalūs muzikantai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš viso pasaulio. Kas kart yra stengiamasi pristatyti vis naujas programas. M. K. Čiurlionio muzikos festivalio tikslas – atsigręžti į pagrindines žmogaus vertybes bei tradicijas.

Palangos kurhauzo teatro ir koncertų salių repertuaras – platus. Be kasmet vykstančių, jau tradiciniais tapusių renginių, kurhauzą aplanko profesionalūs muzikantai bei aktoriai. Palangos kurhauze vyksta romantiniai vakarai, muzikinės-poetinės programos, muzikiniai spektakliai, ne tik akademinės, bet ir populiariosios muzikos koncertai, teatrų pasirodymai.  Renginių metu žmonės gėrisi ne tik atliekamais pasirodymais, bet ir žavinčiu bei abejingų nepaliekančių kurhauzo interjeru, jo atmosfera.

Išsamesnę informaciją apie renginius rasite čia.  https://www.pkjc.lt/

Kontaktai, informacija

Adresas
Grafų Tiškevičių alėja, Palanga Žemėlapis
Telefonai
+370 688 83160
Tinklalapis
https://www.pkjc.lt/