Antano Mončio namai - muziejus Palangoje

Antano Mončio namai - muziejus Palangoje - 1

Atnaujinta 2022 m. gegužės mėn. 30 d.

Antanas Mončys (1921–1993 m.), vienas žymiausių Lietuvos modernistų - menininkų, kitaip yra praminamas kaip meno ufonautu - pasaulio žmogumi. Skulptorius gimė Mončių kaime, Kretingos apskrityje, tačiau prasidėjus karui buvo priverstas emigruoti. Keliai jį nuvedė į Paryžių, kur jis sėkmingai puoselėjo savo talentą. Į Lietuvą Antanas sugrįžo tik būdamas 68 - erių metų, tuomet sesei prasitarė, kad jei turėtų muziejų - jis būtų būtent Kretingos apskrityje, tačiau savo muziejaus jis nesulaukė - sugrįžo į Paryžių, kuriame ir mirė, būdamas 72 metų.

Šiandien Palangoje esantys Antano Mončio namai iš pirmo žvilgsnio atrodo itin kukliai, tačiau savyje saugoja tikrus meno turtus. Muziejaus pradininkas yra semiotikas Algirdas Julius Greimas, paskatinęs menininko sesę brolio kūrinius parsivežti ir įkurti muziejų. Pastarojo direktorė yra Antano Mončio dukterėčia - Loreta Birutė Turauskaitė. Buvusios bibliotekos patalpos su dizainerių ir architektų pagalba buvo nudažytos ryškia pajūrio mėlyna spalva ir pritaikytos ekspozicijai.

Muziejaus ekspozicija yra išsidėščiusi per tris sales: viena didžioji - pati įspūdingiausia ir dvi mažosios, kuriose galima pasigrožėti bei pasičiupinėti daugiau nei 200 meninko darbų: skulptūrų, piešinių, kaukių, koliažų, švilpių.

Muziejaus pirmajame aukšte dažnai vyksta parodos, o ekspozicija yra nuolat keičiama.

 

Kontaktai, informacija

Adresas
S. Daukanto g. 16, Palanga Žemėlapis